Po co mi ta legalizacja?

Po co mi ta legalizacja?

Często wagi z legalizacją są droższe od tych bez. Kupujący mogą się więc zastanawiać, czy naprawdę potrzebują zalegalizowanej wagi. Kiedy zatem potrzebujemy wagi z legalizacją i co to w ogóle jest legalizacja?

Legalizacja wagi (lub ocena zgodności) to zespół czynności obejmujących sprawdzenie, stwierdzenie i poświadczenie dowodem legalizacji, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania. M. in. oznacza to, że przyrząd waży z odpowiednią dokładnością, a jego błąd pomiarowy nie przekracza wartości określonych w przepisach. O tym, że waga przeszła legalizację (ocenę zgodności) świadczy cecha legalizacyjna, najczęściej w formie naklejki, na której znajdują się następujące informacje: specyfikacja wagi, symbol „CE”, znak metrologiczny „M”, rok produkcji wagi, numer jednostki notyfikowanej oraz klasa dokładności wagi.

Wagi są obowiązkową częścią wyposażenia wielu punktów handlowych. Są używane w sklepach spożywczych, piekarniach, cukierniach itd. Aby kupujący jak i sprzedający mieli pewność, że produkty są odpowiednio odważone potrzebna jest legalizacja.

Zgodnie z prawem legalizację muszą posiadać wagi sklepowe, ponieważ na podstawie ich pomiarów ustalana jest należność za kupowany towar. Poza tego typu wagami zalegalizowane powinny być także różnego typu wagi używane:

  • w handlu
  • w aptekach przy sporządzaniu np. leków na receptę
  • do ustalania wagi pacjenta w placówkach medycznych
  • do analiz w laboratoriach medycznych i farmaceutycznych
  • przy wydawaniu opinii przez biegłych i ekspertów w trakcie postępowań sądowych
  • podczas kontroli celnych
  • do obliczania opłat takich jak np. cła, podatki, premie, kary, wynagrodzenia itp.
  • do paczkowania towarów

Za używanie w wyżej wymienionych przypadkach wagi bez legalizacji przedsiębiorcy grożą wysokie kary.

Wysokiej jakości wagą z legalizacją, którą posiadamy w naszej ofercie jest waga prosta CWT-7 lub waga z dodatkową funkcją liczenia sztuk CWT-22. Waga CWT-7 służy do odważania towaru. Może być używana w sklepach lub do paczkowania różnych produktów, których masa nie przekracza 30kg.

Wagami dedykowanymi do sklepów są wagi z serii CPT. Waga CPT-20 oprócz podstawowej funkcji ważenia posiadają również funkcję kalkulacji cen.

Jeśli zaś w danym przedsiębiorstwie potrzebne są legalizowane wagi o większym obciążeniu, bardzo dobrym wyborem będą dwudziałkowe wagi z serii HW z obciążeniem maksymalnym 60/150kg. Waga dwudziałkowa zapewnia większą dokładność ważenia, ponieważ przy masie towaru do 60kg waży z dokładnością 20g, a kiedy masa produktów przekroczy 60kg, dokładność ważenia wynosi 50g.

 

 Po więcej wag z legalizacją zapraszamy na stronę: https://ewagi.pl/pl/c/Wagi-z-legalizacja/23

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl